
vlnr. David Van Reybrouck, Carl De Keyzer, Patrick Verbeke
Sophie De Schaepdrijver, Renaat Landuyt en Annick Lambrecht
Vlaanderens herdenking van honderd jaar Eerste Wereldoorlog in 2014 krijgt in Brugge een eigen verhaal dat grotendeels wordt geschreven door drie prominente namen: auteur David Van Reybrouck, historica Sophie De Schaepdrijver en Magnum-fotograaf Carl De Keyzer. De Brugse psychiater Patrick Verbeke schraagt het geheel met een onwaarschijnlijk rijke collectie ‘Brugge in WO I’.
Honderd jaar na het geweerschot van de Bosnisch-Servische nationalist Gavrillo Prinzip dat WOI ontketende, maakt Vlaanderen zich op om miljoenen (?) oorlogstoeristen te ontvangen. Een Beschermcomité, met onder meer Etienne Vermeersch, Frank Dewinne en Jan Fabre, fungeert als klankbord. Dat een belangrijke historica over die periode, Sophie De Schaepdrijver die in 1997 ophef maakte met haar boek ‘De Groote Oorlog’, daarin ontbreekt doet menige wenkbrauw fronsen.
Brugge zag haar niet over het hoofd. Op 14 oktober 2014 opent zij in de Stadshallen ‘haar’ tentoonstelling ‘Brugge, Stad in Oorlog’. Daarin een beeld van de oorlogsbeleving in het bezette Brugge van 1914 tot en met de naoorlogse herdenking van 1920. De Schaepdrijver doet hiervoor beroep op 150 ‘exponaten’ die met foto’s, affiches, schetsen en uniformen een verhaal zullen vertellen dat beklijft. De bedoeling van de tentoonstelling is om de oorlogservaring van het bezette Brugge ‘een centrale plaats te geven in het internationale geschiedbeeld van de Eerste Wereldoorlog’. Deze Vlaamse historica, die momenteel Europese geschiedenis doceert aan de universiteit van Pennsylvania, gaf met haar boek ‘De Groote Oorlog’ indertijd een geheel nieuw beeld van het Vlaamse Activisme. Voor de tentoonstelling verkiest zij een ‘narratieve hoofdtoon’ en mag een eigenzinnig, wellicht controversieel portret verwacht worden.
Eveneens in de Stadshallen opent op 14 oktober 2014 een veelbelovende fototentoonstelling, samengesteld door Magnum-fotograaf Carl De Keyzer en ‘Bruggeling’ David Van Reybrouck. Wereldwijd gaan zij op zoek naar glasnegatieven over WO I die, eenmaal bewerkt, een zo zuiver mogelijk fotografische weergave zullen tonen. Een apart luik in de tentoonstelling gaat over hedendaagse oorlogsfotografie van een aantal Magnum-collega’s van De Keyzer. (LF)
Vind-ik-leuk Aan het laden...