Exit Magazine

Maandelijks Brugs Cultuurblad

Opendeurdag zet één jaar Sound Factory en klankkunst in de kijker

 
 

Foto_klankbordgroep
 
Jongeren kapen het Concertgebouw
 
Jongeren houden alleen van Tomorrowland en Pukkelpop, maar niet van klassiek: forget it! Op zondag 9 september, ook nog Open Monumentendag, treden in het Concertgebouw tien Brugse jongeren aan met klankinstallaties, live blogging en een performance. Een gesprek met de Soundcast, zoals ze zichzelf noemen.
 
Tien jongeren brainstormden het voorbije jaar over de hamvraag ‘Wat hebben wij te zoeken en te bieden aan het Concertgebouw?’. Geen evidente vraag voor -26-jarigen voor wie klassieke muziek soms veraf staat.
 
Soundcast: ‘Tuurlijk blijkt klassieke muziek vooral een ouder publiek aan te trekken. Maar een groot symfonisch orkest als Budapest Festival Orchestra, een straf pianorecital met werk van Schubert, hedendaagse dans van Rosas of Sidi Larbi … het trekt steeds meer jonge mensen aan. Alleen moeten we het nog meer bekend durven maken en laten voelen dat dit niet te hoog gegrepen is, maar net heel toegankelijk. Net dat is een van onze uitdagingen. Komt daar nog bij dat alle -26-jarigen de helft korting genieten. Dat is niet niks.’
 
Dat zeggen jullie natuurlijk die allemaal met klassieke muziek zijn opgegroeid
 
‘Totaal niet, enkelen onder ons spelen een instrument. Maar onze interesses zijn heel uiteenlopend: van film tot woordkunst of literatuur. Maar we hebben iets met kunst en gaandeweg zijn we allemaal meer gepassioneerd geraakt.’
 
Jullie bezoeken vaak het Concertgebouw
 
‘Ja. De concerten en dansvoorstellingen die wij meemaken, zijn best boeiend en toegankelijk voor jongeren. Zoiets bijwonen schept ook een band. Maar er is meer. We zijn vooral een klankbordgroep. Als Soundcast – onze nieuwe naam – geven we feedback aan het Concertgebouw. ‘Wat kan voor jongeren beter op gebied van communicatie? Hoe krijgen we leeftijdsgenoten mee over de brug om dat onbekende te ontdekken?’ Zo geven we tips voor de website, stellen we voor wat in de Discovery-flyer als tips voor jongeren kon worden opgenomen.’’
 
Jullie spelen dan vooral een reportersrol.
 
‘De grote helft van onze groep maakt deel uit van een redactieteam. In de inkomhal wordt elk halfuur een artiest op de praatstoel gezet. Die vertelt alles over zijn inbreng in ons komende seizoen. Doorheen het gebouw dwalen andere reporters rond die het publiek verrassende vragen stellen. Onze ploeg filmt en fotografeert. Tegelijk brengen weer andere reporters een korte bijdrage over een concert, een installatie of een gebeurtenis. Alles plaatsen we vers op de blog. Want voor die dag kapen wij het huis een beetje, via de website. Die dag vind je online onze commentaar, ons verhaal.’
 
Alles blijft gelinkt aan klankkunst?
 
‘Op de Opendeurdag wel. Zondag 9 september staat vooral in het teken van de Sound Factory die dan net één jaar bestaat. Dit interactief klankenlabo is dan ook vrij toegankelijk en onze docenten van de Sound Factory geven er demonstraties. Ook in het gebouw zijn er voor deze gelegenheid drie bijzondere klankeninstallaties opgesteld. Zoals een slurvenmachine die reageert op impulsen van de bezoeker. De Letter Piece Company brengt in de Kamermuziekzaal klank- en bewegingscomposities. Ze laten zich hiervoor inspireren door cowboys en vampiers. En verder zijn er nog lezingen en rondleidingen op vaste tijdstippen door het hele gebouw.' (LF)
                          
Opendeurdag Concertgebouw op zondag 9 september vanaf 10.30 u tot 18.00 u (gratis!). Meer info: www.concertgebouw.be
 
 ps. Het volledige verhaal lees je in de nieuwe EXit die vanaf morgen op de vertrouwde plekken te vinden is.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
aan

Comments are closed.

%d bloggers liken dit: